Witamy na blogu specjalistycznym serwisu Spokój Ducha

Relacje ze zwierzętami a depresja

 
 
 
Komu wsparcie jest najbardziej potrzebne?
 
Co zrobić, aby starszym ludziom nie doskwierało uczucie samotności, poczucie beznadziejności lub przygnębienie?
 
Badania pewnej absolwentki Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej we Wrocławiu wykazały, że postawa osób starszych w stosunku do zwierząt zmniejsza poziom depresji i uczucie osamotnienia. Absolwentka w ramach swojej pracy magisterskiej odwiedziła w ramach praktyk kilka domów pomocy społecznej, gdzie przebadała kilkudziesięciu seniorów. Poprzez obserwacje, znalazła odpowiedź na ich stwierdzenie: brak mi chęci do życia - potrzebuję motywacji.
 
Zwierzęta pomagają w terapii
 
Motorem napędzającym wiele terapii czy to z udziałem dzieci, czy z młodzieżą jest obecność zwierząt. Jej badanie wykazało, że zwierzęta w domach pomocy społecznej mogą poprawić jakość życia rezydentów. Miłość i chęć opiekowania się niweluje uczucie samotności, zmniejsza poziom depresji. Pozytywne doświadczenia uszczęśliwiają seniorów, którym daje się we znaki ciągłe zmęczenie. Natomiast osoby, które wykazują niechęć do zwierząt i brak zainteresowania, czują się bardziej samotne i mają obniżony nastrój.
 
W domach opiekii społecznej 
 
Dobrym pomysłem wydaje się wprowadzenie do domów opieki społecznej zooterapii w kontrolowany sposób. Taki zooterapeuta mógłby przychodzić od 2 do 3 razy w tygodniu ze swoim pupilem i prowadziłby zajęcia rehabilitacyjne. Warto więc, prowadzić zajęcia, rehabilitacje bądź spotkania w towarzystwie zwięrząt nie tylko wolnożyjących, które dokarmiają pacjencji i personel, ale też specjalnie wyszkolonych. Dzięki temu możliwe byłoby całkowite zredukowanie negatywnych skutków starości. Taka forma pokazuje jak pokonać depresję stres i przygnębienie, poczucie samotności i beznadziejności, które często dokuczają pacjentom.

    
   
 

<< Nowsze 1 2 3 4 5 6 7 Starsze >>

Powered by CuteNews