Witamy na blogu specjalistycznym serwisu Spokój Ducha

Samotność u osób starszych

 
Puste gniazdo 
 
Coraz więcej osób starszych ogarnia uczucie samotności. Dzieje się tak z różnych powodów. Seniorzy bardzo często borykają się z tym problemem, zwłaszcza jeśli mieszkają już sami i odchowali swoje dzieci, przez co dom zrobił się bardzo pusty. W najgorszej sytuacji są zazwyczaj osoby owdowiałe lub samotne z własnej winy, z braku chęci nawiązania jakiejś znajomości. Najliczniejszym gronem są owdowiałe seniorki, których trapi tęsknota za byłym partnerem. Szukają jakiegokolwiek pocieszenia u różnych ludzi.
 
Strach i izolacja 
 
Wiele osób paraliżuje strach przed samotnością na stare lata. Czasami nie mają odwagi wyjść z propozycją spotkania, chociażby z sąsiadem. Przytłacza ich przygnębienie. Zaczynają zamykać się w sobie i przestają wychodzić z domu. Niechęć do towarzystwa niestety wzrasta. Seniorzy mają dodatkowo większy problem z racji tego, co niesie ze sobą okres starzenia się. Wielu z nich ma ograniczone możliwości, ze względu na choroby, są zmuszeni poruszać się przy pomocy różnych sprzętów, najlepiej tylko w domu. Jeszcze trudniej jest osobom, które muszą stale przebywać w pozycji leżącej. Brak jakiegokolwiek kontaktu ze światem może prowadzić do depresji i zamknięcia się w sobie. Zatem, jak pokonać depresję i strach? Najlepiej niezwłocznie zwrócić się z prośbą do specjalisty lub psychologa.
 
W grupie raźniej 
 
W dzisiejszym świecie jest wiele sposobów, aby uniknąć problemu samotnego życia. Istnieją domy opieki społecznej, w których można poznać zupełnie nowych ludzi i zawiązać przyjaźnie. Coraz bardziej powszechny staje się wolontariat dla seniorów. Szczególnie rozwijana jest komunikacja międzypokoleniowa, ponieważ większość zajęć odbywa się z dziećmi lub nastolatkami. Czasami wystarczy tylko trochę chęci i odwagi, aby wyjść i spotkać się na ławce przed blokiem lub w parku. Jeżeli starsza osoba nie jest na tyle sprawna, może zaprosić kogoś do własnego domu. Istotną rolę przy takich osobach odgrywa opiekun.

Powered by CuteNews