Witamy na blogu specjalistycznym serwisu Spokój Ducha

Dziecko wyprowadza mnie z równowagi!

 
Uczucia matki 
 
Wiele kobiet, oprócz prawdziwej, matczynej miłości do swojego dziecka, czuje także złość. Często gniew przeradza się w większy problem, jakim jest agresja. Niekontrolowane napady złości mogą wyrządzić dziecku poważną krzywdę. Co robić w takim przypadku, zwłaszcza jeżeli matka nie chce skrzywdzić pociechy i na samą myśl męczy ją poczucie winy?
 
Przede wszystkim warto sobie uświadomić, że płacz, krzyk czy marudzenie dziecka są najbardziej naturalnym i nieodłącznym przejawem ich dorastania. Poznawanie świata i zbieranie nowych doświadczeń jest bardzo ekscytujące dla malca. Mogą rodzić się w nim przeróżne emocje, których przecież też dopiero się uczy.
 
Dlaczego dziecko płacze? 
 
Nie zawsze dziecko płacze tylko ze złych, smutnych powodów. Będąc jeszcze niemowlakiem, tylko w taki sposób mogło się porozumieć z matką. Poprzez płacz i krzyk zwracało na siebie uwagę, chociaż wcale nie działa mu się krzywda. Trzeba jednak jak najszybciej oduczyć dziecka takich przyzwyczajeń. Tym bardziej, że monotonny płacz męczy matkę, powoduje przygnębienie i uczucie beznadziejności.
 
Na zakupach z małym "krzykaczem" 
 
Czasami warto, aby dziecko się wykrzyczało i wypłakało, jeżeli w ocenie dorosłego sytuacja nie jest poważna. Bardzo często za przykład podaje się wyprawę na zakupy. W sklepie dochodzi do największych “awantur” między dzieckiem a rodzicem. Kiedy pociecha wybucha płaczem, czym przyciąga uwagę wszystkich klientów, rodzic wpada w panikę i dla świętego spokoju zgadza się na kupno wymuszonej rzeczy. Następnym razem żadne krzyki i rozkazy opiekuna nie pomogą, ponieważ metoda działania dziecka okazała się skuteczna. Należy, mimo wszystko, uzbroić się w anielską cierpliwość i spokój, stanowczo, ale nadal spokojnie i naturalnie odmawiać dziecku. W końcu przestanie płakać i odpuści.
 
Tylko opanowanie może utrzymać dobre relacje i postępy w wychowywaniu. Agresją, wyładowaniem się na dziecku zadaje się ból psychiczny. Ból fizyczny działa tylko przez chwilę, natomiast w pamięci dziecka pozostanie agresywna postawa rodzica.

Powered by CuteNews