Witamy na blogu specjalistycznym serwisu Spokój Ducha

Depresja

 
Objawy depresji 
 
W dzisiejszych czasach depresja jest bardzo poważną i często spotykaną chorobą psychiczną, może dotknąć każdego w każdym wieku, niezależnie od statusu społecznego. Chorobę tę można poznać po charakterystycznych objawach, jak: obniżone samopoczucie, obniżone poczucie własnej wartości, poczucie beznadziejności, samotność, zakompleksienie. Osoba taka przejawia brak chęci do życia, brak motywacji do pracy oraz brak chęci do nauki. Dochodzą do tego także inne objawy jak zaburzenia snu, stany lękowe oraz nieodpowiednie odżywianie, przez co chory odczuwa ciągłe zmęczenie.
 
O krok od tragedii  
 
Stan chorego na depresję w dużej mierze zależy od otoczenia, które ma wpływ na jego samopoczucie - może poprawiać nastrój lub też powodować jego pogorszenie. Osoba cierpiąca na depresję pozbawiona wsparcia jest narażona na pogłębianie się choroby i nasilenie objawów. Nieodpowiednie otoczenie sprawia, że chory czuje niechęć do ludzi, brak chęci do rozmowy, całkowite wycofanie, izolację od świata zewnętrznego. W takich przypadkach chory może dojść do wniosku, że odebranie sobie życia będzie najlepszym rozwiązaniem problemu. Brak motywacji do życia oraz negatywne podejście do rozwiązywania problemów staje się obsesją i siłą do działania, myśli samobójcze i uczucie beznadziejności nasilają się i prowadzą do tragedii. Na szczęście nie wszyscy chorzy wprowadzają swoje myśli w czyn.
 
Jak pokonać depresję?
 
Najważniejszym elementem powrotu do zdrowia, jest zrozumienie przez bliskie osoby,  że depresja to prawdziwa choroba i nie wystarczy podejść i powiedzieć choremu "ogarnij się, będzie dobrze". Osoby w takim stanie potrzebują wsparcia każdego dnia. Leczenie opiera się również na środkach farmakologicznych. Antydepresanty, które przepisuje lekarz pozwalają złagodzić zaburzenia biologiczne, będące przyczyną depresji. Dlatego też niezwykle istotne jest, aby leki były odpowiednio dobrane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Powered by CuteNews